назад   Offroad-Monsters Форум > Тунинг и направи сам форуми > Мостове, диференциали, блокажи

Реклами

Отговори

Инструменти за темата Изглед на темата
Старо 25-03-10, 14:43
Yordan Kolev's Avatar
Yordan Kolev Yordan Kolev извън линия
Администратор

Дата на регистрация: Mar 2008
Публикации: 5,348
По подразбиране Верижен редуктор

Какво ще кажете за тази система. Хубавото при нея е, че не се обръща посоката на движението, за разлика от редуктора с 2 зъбни колела.
Дали ще е достатъчно здраво обаче. Гледам, че руснаците с почнали масово да ги ползват.

Старо 25-03-10, 19:16
Simeon Podbalkanski's Avatar
Simeon Podbalkanski Simeon Podbalkanski извън линия
Registered User

Публикации: 205
По подразбиране re

Ами за здравината си е здраво, зависи колко широки колела сложиш и дали веригата е качествена. Аз си мисля как ще се обезпечи натягането на веригата- то е важното.
Старо 25-03-10, 22:20
DINI's Avatar
DINI DINI извън линия
Българин

Публикации: 1,729
По подразбиране

Без натяг с фиксирани дължини.
А иначе за надежност мисля, че няма по-добър варянт ако са подбрани хубави вериги. Колко раздатки са с верига и проблеми няма, въпреки, че някой са с доста крехки верижки.
С вериги са много силови механизми в промишлеността, който имат многократно по-голямо натоварване от въртенето на гумата на джипа.
А да незабравяме и моторите. Има мотори с по над 200 конски сили дето са на едноредова верига и тя държи. Ударите при изпряване на задна и спиране с връщане на скорости, както и стотиците извращения дето сме виждали да се правят и то на една гума, а тя когато се нагрее има огромно сцепление и нетрябва да се подценява... От друга страна там веригата няма как да се маже постоянно както може да е в редуктора.
Старо 26-03-10, 10:00
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Да в тоя редуктор мазането на веригата ще е префектно. Колкото до обтегач мисля, че няма да има нужда защото след като се намерят подходящи вериги по тях ще се определи междуцентровото разстояние на колелата.
Старо 26-03-10, 15:52
r_vardarov r_vardarov извън линия
Registered User

Дата на регистрация: Apr 2008
Публикации: 467
По подразбиране

На лебедката използвах редуктор с верига ,едно време.не съм доволен от здравината.Това ми прилича на колела и верига от ангренаж.повечето са чугунени и са слаба работа.
Отговори с цитат
Старо 26-03-10, 20:53
Registered User

По подразбиране

Има и друго трябва да се реши какъв тип верива ще се ползва. Показаната е яка, но не е много съвършена. Веригите за раздатка са с отворени зъбци и са много по-тихи и сякаш приличат да са с еволвентно зацепване. Като здравина показаните са по корави. Особено в завода дето работя се ползват много. Ние ползваме на SKF като те са с много интересно сечение в зоната на нитовете и се получава че там има нещо като лагер... много интересно и кораво. Дават им +50% по дълъг живот и за сега май наистина е така
Старо 26-03-10, 21:07
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Давай снимка да събираме инфо.
Старо 26-03-10, 21:45
Registered User

По подразбиране

Това са така наречените тихи вериги. Този модел се ползва основно в раздатките на автомобилите. Н този сайт има интересни обяснения как се оформя зъб на колело за веригата и се описват основните характеристики на верига.http://www.gizmology.net/sprockets.htm А на приложения ПДФ иам всички вериги на SKF с част от които работим. Има ги и двата типа вериги и техните характеристики.
Старо 15-10-10, 16:17
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Намерих качествени немски вериги. Има различни варианти един, два и три реда. Делят се на обикновени и прецизни. Най скъпата 3 реда прецизна е около 130 лв на метър и ги има налични. Пипнах ги!
Ширината им е около 54мм, а двуредовата беше май 41мм ширина.
Старо 15-10-10, 17:04
NEMESIS NEMESIS извън линия
.

Публикации: 758
По подразбиране

Идеята за верижен редуктор не е много добра.Вярно е че в Русия има много машини с подобен вид редуктори,но повечето са състезателни машини-или иначе казано не се разчита да се ползват дълго време,все още няма проведени сериозни изпитания,изпитания от рода на завършване на състезание не важат-повечето са самоделки от тези които са с такива редуктори.
Няма сериина машина с верижно задвижване в редукторите-нито джип нито камион или друго.Всички наблягат на три зъбни колела най малко за да не се налага да обръщат наобратно моста,разбира се може да са и четири зъбните колела но става по голям и по тежък самият редуктор.
Отговори с цитат
Старо 15-10-10, 18:40
DINI's Avatar
DINI DINI извън линия
Българин

Публикации: 1,729
По подразбиране

Цитат:
Автор NEMESIS Виж публикация
Идеята за верижен редуктор не е много добра.Вярно е че в Русия има много машини с подобен вид редуктори,но повечето са състезателни машини-или иначе казано не се разчита да се ползват дълго време,все още няма проведени сериозни изпитания,изпитания от рода на завършване на състезание не важат-повечето са самоделки от тези които са с такива редуктори.
Няма сериина машина с верижно задвижване в редукторите-нито джип нито камион или друго.Всички наблягат на три зъбни колела най малко за да не се налага да обръщат наобратно моста,разбира се може да са и четири зъбните колела но става по голям и по тежък самият редуктор.
Забравил си една машина дето ги е патентовала и няма как да ги ползват другите сериино. Онзи трактор дето бута дърветата и ги товари като клечки.
След всичко, което аз съм проучил за такъв вид редуктор е, че проблема е в това, че веригата има линейно удължение. От него идва основния проблем, за да не го правят и поставят на машини. Трябва задължително да има обтяжно колело иначе проблемите започват бързо.
А иначе аз, доколкото разбрах тази машина дето я пусна нашия човек от Севлиево е с верижни редуктори. Лунатика твърди, че машината е доста добра, а те са я и патентовали като вседеход. Знаеш за патент трябва да мине много км тестове без аварии.
Старо 15-10-10, 19:27
.

По подразбиране

Да,наистина пропускам тоя тип горски трактор известен като Гатор.
Остава обаче въпроса защо само при него е такъв тип редуктора?
Найстина първо при него е вкарана такава система на задвижване ,но защо не е продължена?
Севлиевската машинка може би е с такива предавки,не знам не съм се интересувал-а как става номера с един мост ли е или с три?Не вярвам да е с три моста,абе интересна е системата да
Отговори с цитат
Старо 15-10-10, 22:19
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Цитат:
И друг път съм казвал че схемата с повече от 2 колела е кръпка. Според мен верижният редуктор е подходящ за всички УАЗ-ови мостове тъй като точно те не е добра идея да бъдат обръщани наопъки.
Старо 16-10-10, 18:49
.

По подразбиране

Цитат:
Автор Yordan Kolev Виж публикация
И друг път съм казвал че схемата с повече от 2 колела е кръпка. Според мен верижният редуктор е подходящ за всички УАЗ-ови мостове тъй като точно те не е добра идея да бъдат обръщани наопъки.
Разбира се че не е никаква кръпка,много производители ги правят с 4 колела-например Австралийските Маркс.
Спирачен апарат се слага без проблем,и не е никак задлъжително да е отдоло.
Отговори с цитат
Старо 16-10-10, 22:23
Sotir Sotirov's Avatar
Sotir Sotirov Sotir Sotirov извън линия
Ненормалник

Публикации: 2,491
По подразбиране

Но пък кинетичните загуби са 2 пъти по-големи от на тези с 2 колела.
Старо 17-10-10, 00:02
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Цитат:
Разбира се че не е никаква кръпка,много производители ги правят с 4 колела-например Австралийските Маркс.
Спирачен апарат се слага без проблем,и не е никак задлъжително да е отдоло.
Покажи ми автомобил който от завода излиза с 4 колела в редуктора. Искам да видя утвърдена известна марка произвела десетки хиляди бройки, а не гаражен тунинг от който са си купили 50-100 човека.
Старо 17-10-10, 00:38
.

По подразбиране

Да се разбира ли тогава че и планетарния краен редуктор е кръпка?

С верижна предавка в редуктоа са толкова малко серийно че аз не знам за друго освен един модел трактори.
Това на долните снимки е пак подобно но не е серийно разбира се и освен това е с балансири:

Последната редакция е извършена от NEMESIS : 17-10-10 в 00:48
Отговори с цитат
Старо 17-10-10, 14:09
afterburner's Avatar
afterburner afterburner извън линия
Джипар

Публикации: 364
По подразбиране

Цитат:
Автор Sotir Sotirov Виж публикация
Но пък кинетичните загуби са 2 пъти по-големи от на тези с 2 колела.
Няма такъв термин като кинетични загуби Кинетична енергия е тази, която има всяко едно тяло, имащо някаква маса и скорост. Колко е по-голяма масата или скоростта, толкова по-голяма е кинетичната енергия.

Тя няма нищо общо с трансмисионните загуби или в частност загубите от триене, които ti имашe предвид :P
Отговори с цитат
Старо 17-10-10, 17:23
Yordan Kolev's Avatar
Администратор

По подразбиране

Цитат:
Да се разбира ли тогава че и планетарния краен редуктор е кръпка?
Изобщо не говорим за планетарни редуктори. Не виждам с какво ще помогнат в офроуда
Тая гума май е от превозно средство с общо тегло 40 тона. Докарай едно такова да видим как се справя в некоя нива, че в гората ще му е тясно.
Старо 17-10-10, 20:44
Sotir Sotirov's Avatar
Sotir Sotirov Sotir Sotirov извън линия
Ненормалник

Публикации: 2,491
По подразбиране

Цитат:
Автор afterburner Виж публикация
Няма такъв термин като кинетични загуби Кинетична енергия е тази, която има всяко едно тяло, имащо някаква маса и скорост. Колко е по-голяма масата или скоростта, толкова по-голяма е кинетичната енергия.

Тя няма нищо общо с трансмисионните загуби или в частност загубите от триене, които ti имашe предвид :P
Ясно.РъснАл съм глупост,значи.Но смисъла е ясен,нали...

Bookmarks

Инструменти за темата
Изглед на темата

Възможности и правила
Не можете да публикувате нова тема
Не можете да отговаряте в тема
Не можете да прикачите файл
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Избери форум

Всички часове са в зоната GMT +2. Часът сега е 16:36.

© 2008- Offroad-Monsters® - Всички права запазени.