назад   Offroad-Monsters Форум > Тунинг и направи сам форуми > Автомобилни газови системи

Реклами

Отговори

Инструменти за темата Изглед на темата
Старо 16-05-09, 18:17
Sotir Sotirov's Avatar
Sotir Sotirov Sotir Sotirov извън линия
Ненормалник

Дата на регистрация: Mar 2008
Публикации: 2,491
По подразбиране Видове газови уредби

Както знаете,газовите уредби се разделят основно на 3 типа:
1.Конвенционална(карбураторен тип)-изпарител с плочка.Газта постъпва в колекторите ПРЕДИ дроселовата клапа,като там се извършва смесообразуването.
2.Газов инжекцион(ГИ)-изпарител-редуктор за налягане на газта,електрически дюзи,управлявани от газово ЕКУ ,което "чете" бензиновото и преработва сигнала за разликата във времето за изгаряне на газта и съответно постъпване на горивото СЛЕД дроселовата клапа,непосредствено до клапаните.
3.Газов инжекцион с течна фракция-съвършенната газова система.Представлява газов аналог на бензинов инжекцион с помпа в бутилката,входяща/изходяща газ и електрически инжектори работещи с течна фракция.Течната газ се впръсква в колекторите,подобно на другите ГИ.Но тук имаме изпарение непосредствено до клапаните.В този момент газта увеличава собствения си обем 275 пъти.Вследствие на това в работата на мотора се усеща тъй наречения "турбо ефект".
Проблем на тази уредба на първо място е цената,на второ малкото разпространение и съответно малкото опит на майсторите с нея.До скоро аз знаех за съществуването на една серийна марка-ВИАЛЛЕ.С която съм имал малко опит.За жалост фирмата вече няма представителство у нас.Най-близкото е в Чехия...
Но от известно време насам в България има представителство на Щатската фирма ИКОМ.

http://www.icomnorthamerica.com/

Имам телефона на човека,който ги поставя и съответно сервизира.
Тепърва ще се трупа опит с този тип уредби,като аз каквото успея да науча,естествено,ще споделя тук.На първо четене прави впечатление сравнително високата цена на уредбата(около 3000лв за 4-цилиндров мотор),а същевременно уредбата не изглежда да е нещо по-сложна от другите ГИ.Даже има по-малко чарколяци,май...
Не правя реклама на фирмата.Просто на този етап не виждам друга алтернатива за такъв тип уредби.А това си е една моя мечта.
В момента на Голфа съм с най-доброто от ГИ с изпарена газ-РенцоЛанди-ОмеГаз с Кей-хин дюзи.КИА-та е директно с МегаСкуърд,който пък като замисъл е най-идеен и управлението на мотора е близко до заводско,но пък изпълнението малко куца,тъй като дава ядове...Но пак е с предварително изпарена газ...
Старо 08-06-09, 16:19
Plamen Petrov's Avatar
Plamen Petrov Plamen Petrov извън линия
Registered User

Дата на регистрация: May 2009
Публикации: 27
По подразбиране

От скоро карам едно желязо с ИКОМ и Соти е прав. След 3 000 оборота се държи все едно включва турбото. Аз понеже не съм технически кой знае колко грамотен, не мога да дам някаква специална информация, но ако някой нещо го интересува да пита, а ако мога ще отговоря .
Отговори с цитат
Старо 08-06-09, 16:54
Sotir Sotirov's Avatar
Ненормалник

По подразбиране

Като сложиха уредбата,регулираха ли нещо?Въобще има ли реглажи нек'ви или не?Давай инфо...
Старо 09-06-09, 07:31
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Аз така си я взех, с монтирана уредба. Когато я разгледах обаче не видях място за реглажи, освен върху клапана на изходящата газ. Като казвам изходяща имам предвид тази, която се връща в резервоара, т.е. след като е минала през дюзите.
Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 09:15
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Най-просто казано уредбата се състои от следното:
В газовата бутилка има помпа, която нагнетява газта и я изпраща по тръба към дюзите.
Дюзите са последователно свързани и излишната газ се връща в бутилката през клапан.
Работата на дюзите се контролира от отделен компютър. Има едно реле, което не ми е ясно преди или след компютъра на ГИ се намира, но точно то изключва работата на бензиновите инжектори и включва газовите.
Колата не може да запали ако няма в нея бензин, т.е. направо на газ не става.
Абе проста работа.
Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 09:32
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Е сега ми хрумна
Ако се разберем със Соти, като ходя до София, да се видим и той да я разгледа, а пък после да обясни както трябва .
Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 10:31
sparkybg's Avatar
sparkybg sparkybg извън линия
Дървен философ

Публикации: 546
По подразбиране

Клапана, през който газта се връща в бутилката е предполагам регулатор на налягането на газта, също като при бензиновия инжекцион. Накави вакууми влизат ли в него? Има ли болтче за реглаж?

DAIHATSU FEROZA 1.6i 16V '90
NISSAN TERRANO II 2.7TDI '99
Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 10:55
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Автор sparkybg Виж публикация
Клапана, през който газта се връща в бутилката е предполагам регулатор на налягането на газта, също като при бензиновия инжекцион. Накави вакууми влизат ли в него? Има ли болтче за реглаж?
Да ходя ли да го снимам и да го видите ?
Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 11:48
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Е, нащракай го, естествено. Иска ли питане.

Отговори с цитат
Старо 09-06-09, 22:20
Sotir Sotirov's Avatar
Ненормалник

По подразбиране

До колкото разбирам е най-доброто възможно.Опростено е до максимум.
Друго,което ме интересува,е газовите дюзи имат ли маркучета до колекторите?В смисъл,рейката къде е поставена.Предполагам е като на обикновените ГИ...
Старо 10-06-09, 22:32
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Да имат такива маркучета. Ето ги. Колкото и кофти да е едната снимка.
Прикачени миниaтюри на снимки
Click image for larger version

Name:	peugeot 013.jpg‎
Views:	555
Size:	398.1 KB
ID:	1223   Click image for larger version

Name:	peugeot 011.jpg‎
Views:	543
Size:	390.6 KB
ID:	1224  
Отговори с цитат
Старо 10-06-09, 22:40
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Да ти кажа няма никакви вакуумчета да влизат в този клапан. Има си врътка за реглаж, която и аз мисля, че освен налягането в системата, няма какво друго да регулира.
Прикачени миниaтюри на снимки
Click image for larger version

Name:	peugeot 010.jpg‎
Views:	320
Size:	119.6 KB
ID:	1225  
Отговори с цитат
Старо 10-06-09, 22:47
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Цитат:
Автор Plamen Petrov Виж публикация
Да ти кажа няма никакви вакуумчета да влизат в този клапан. Има си врътка за реглаж, която и аз мисля, че освен налягането в системата, няма какво друго да регулира.
Е, явно са го "наваксали" с компютъра. Или просто при газта е друго. МОже самите дюзи да вършат това, знам ли. А може и да не е нужно.

Отговори с цитат
Старо 11-06-09, 19:32
Sotir Sotirov's Avatar
Ненормалник

По подразбиране

Цитат:
Да имат такива маркучета. Ето ги. Колкото и кофти да е едната снимка.
Опа...няма рейка...Дюзите са вързани последователно с тръби...Харесва ми...Остава дса намерим подходящи дюзи и помпа за газ...
Старо 12-06-09, 11:06
nyvatest's Avatar
nyvatest nyvatest извън линия
БИРАааа

Публикации: 165
По подразбиране

Това нещо на карбураторна кола може ли да се направи?
[20:17] Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, нито НИВАта му - нищо, което е на ближния ти.
Отговори с цитат
Старо 12-06-09, 11:08
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Цитат:
Автор nyvatest Виж публикация
Няма невъзможни неща. Може би ще е по-трудно, понеже трябва да се слагат датчици и да се търси компютър.

Отговори с цитат
Старо 12-06-09, 19:02
Plamen Petrov's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Няма невъзможни неща. Може би ще е по-трудно, понеже трябва да се слагат датчици и да се търси компютър.
Най-малко два - за обороти и температурен
Отговори с цитат
Старо 13-06-09, 18:41
kirilpetrov's Avatar
kirilpetrov kirilpetrov извън линия
Registered User

Публикации: 57
По подразбиране

Абе не знам, ама както няма невъзможни неща, така се наиграх с един ГИ за 1300лв. на Витарата! Така и не съм имал газова до момента!!! Иначе цялата система си седи! (на 1.6 8V)

Последната редакция е извършена от Yordan Kolev : 08-12-10 в 17:45
Отговори с цитат
Старо 14-06-09, 08:06
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Цитат:
Най-малко два - за обороти и температурен
...и дебитомер, или MAP сензор+датчик за температура на входящия въздух.

Отговори с цитат
Старо 17-09-09, 14:42
musovir's Avatar
musovir musovir извън линия
Registered User

Публикации: 56
По подразбиране

Цитат:
Автор nyvatest Виж публикация
Ако има къде да издупчиш главата да сложиш дюзи може и да стане. Ама според мен е излишно упражнение.
Старо 17-09-09, 16:17
DINI's Avatar
DINI DINI извън линия
Българин

Публикации: 1,729
По подразбиране

Цитат:
Автор musovir Виж публикация
Ако има къде да издупчиш главата да сложиш дюзи може и да стане. Ама според мен е излишно упражнение.
Вие на дизел ли ще я правите та ще дупчите главата бре.
Инжекторите май се слагаха в колекторите.
А смисъла е ясен. Икономия при газова уредба без прецизно впръскване няма как да стане. Тези щуцерувите дивотии са компромис, който излиза толкова скъп колкото да си караш на 100 октанов бензин...
Старо 17-09-09, 18:45
musovir's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Автор DINI Виж публикация
Вие на дизел ли ще я правите та ще дупчите главата бре.
Инжекторите май се слагаха в колекторите.
А смисъла е ясен. Икономия при газова уредба без прецизно впръскване няма как да стане. Тези щуцерувите дивотии са компромис, който излиза толкова скъп колкото да си караш на 100 октанов бензин...
Ако ги сложиш в колекторите губиш турбо ефекта. А може да има и пук пук... Но аз не разбирам хич от газови уредби. просто предполагам, че за по-добра ефективност трябва да се впръсква директно в цилиндъра.
Старо 17-09-09, 19:17
Banjo's Avatar
Banjo Banjo извън линия
Registered User

Публикации: 106
По подразбиране

Цитат:
Ако ги сложиш в колекторите губиш турбо ефекта. А може да има и пук пук... Но аз не разбирам хич от газови уредби. просто предполагам, че за по-добра ефективност трябва да се впръсква директно в цилиндъра.
Директното впръскване в цилиндъра изисква голямо налягане ,такова което газовото гориво неможе да издържи. Дизеловия двигател впръсква на 200-220атм. а CDI стигнаха някъде към 1800-2000атм. а те впръскват в цилиндрите. Хлабавите вентили на разпределителите невярвам да издържат на повече от 20атм. При работа в цилиндрите при експлозия може налягането да се увеличи много а инжектора трябва да му се противопостави..
Отговори с цитат
Старо 17-09-09, 19:58
r_vardarov r_vardarov извън линия
Registered User

Дата на регистрация: Apr 2008
Публикации: 467
По подразбиране

Дини,пак се заяждаш карам Мерцедеса с обикновенна газова вече 7г и 130-132000км,разход извън градско -8.5-9.0л. градско около 10-11на100.Разхода на бензин е около литър,литър и половина по-малко.
Отговори с цитат
Старо 17-09-09, 21:15
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Цитат:
Автор Banjo Виж публикация
Директното впръскване в цилиндъра изисква голямо налягане ,такова което газовото гориво неможе да издържи. Дизеловия двигател впръсква на 200-220атм. а CDI стигнаха някъде към 1800-2000атм. а те впръскват в цилиндрите. Хлабавите вентили на разпределителите невярвам да издържат на повече от 20атм. При работа в цилиндрите при експлозия може налягането да се увеличи много а инжектора трябва да му се противопостави..
Е не е дизел, нали. Значи ще пръска при пълненето. То друго не е и нужно. Дизела пръска при високо налягане, щото тогава температурата на сгъстения въздух е достатъчно голяма, че дизела да се самозапали. При бензиновите (в частност - газовите) нямаме тия дертове.

А защо директно - нали е течна фаза. Ако е индиректно, додето двигателя загрее, дюзите ще са замръзнали. Освен това ако е директно в цилиндъра, точно както и при бензина, би се получило по-добро смесообразуване. Същото като бензин с директно впръскване. А там гледам са направили дюзи, дето се справят.

Отговори с цитат
Старо 17-09-09, 22:45
DINI's Avatar
DINI DINI извън линия
Българин

Публикации: 1,729
По подразбиране

Цитат:
Автор r_vardarov Виж публикация
Дини,пак се заяждаш карам Мерцедеса с обикновенна газова вече 7г и 130-132000км,разход извън градско -8.5-9.0л. градско около 10-11на100.Разхода на бензин е около литър,литър и половина по-малко.
Мисля, че си чел достатъчно от мен и да си говорим несериозни неща няма смисъл. Аз несъм имал кола изключвам последната дето да не е вървяла на газ. Давай да се съберем и да видим кви са тия литри кво е това чудо аз на бензин с 1.3 и то кола не мерцедес немога да направа такива рекорди.
Старо 17-09-09, 23:52
Banjo's Avatar
Banjo Banjo извън линия
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Е не е дизел, нали. Значи ще пръска при пълненето. То друго не е и нужно. Дизела пръска при високо налягане, щото тогава температурата на сгъстения въздух е достатъчно голяма, че дизела да се самозапали. При бензиновите (в частност - газовите) нямаме тия дертове.

А защо директно - нали е течна фаза. Ако е индиректно, додето двигателя загрее, дюзите ще са замръзнали. Освен това ако е директно в цилиндъра, точно както и при бензина, би се получило по-добро смесообразуване. Същото като бензин с директно впръскване. А там гледам са направили дюзи, дето се справят.
Съгласен съм ама думата ми бе за впръскване директно в цилиндрите а не в колектора. Дюзата в цилиндъра трябва да отваря поне на 200 атм. за да може да издържа обратното налягане при взривяване в горивната камера. Кое газово гориво (макар и в течно състояние) ще издържи на това налягане? Дори CDI двигателите работят на налягания от 900 до 2000атм. а дюзите са електрически. Газовото гориво е детонационно неустойчиво на това налягане.
Отговори с цитат
Старо 08-10-09, 08:10
musovir's Avatar
Registered User

По подразбиране

Има ли читава газова уредба, която да ми свали разхода в града. Междуградско се движа с около 16/100 газ. В града стигам до 38/100 понякога. Не знам дали проблема е в газовата де. Но си мисля да сложа някакъв модерен инжекцион ако това ще помогне. Сега съм с обикновена газова.
Старо 08-10-09, 09:19
sparkybg's Avatar
Дървен философ

По подразбиране

Цитат:
Има ли читава газова уредба, която да ми свали разхода в града. Междуградско се движа с около 16/100 газ. В града стигам до 38/100 понякога. Не знам дали проблема е в газовата де. Но си мисля да сложа някакъв модерен инжекцион ако това ще помогне. Сега съм с обикновена газова.
А какво е возилото, и колко харчи на бензин?

Мисля си че разликата в харча на бензин ще е пропорционална на разликата в харча на газ. Тоест на бензин ако извънградско харчи да речем 12/100, градско трябва да харчи 28-29. Ако случая не е такъв - сигурно е нещо от газовото, ама ако не е - явно толкова си харчи.

Отговори с цитат
Старо 08-10-09, 10:45
musovir's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
А какво е возилото, и колко харчи на бензин?

Мисля си че разликата в харча на бензин ще е пропорционална на разликата в харча на газ. Тоест на бензин ако извънградско харчи да речем 12/100, градско трябва да харчи 28-29. Ако случая не е такъв - сигурно е нещо от газовото, ама ако не е - явно толкова си харчи.
Возилото е Grand Cherokee 4.0 1995, с 31" BFG All terrain. Като гледам какво показва компютъра основно ми се вдига разхода при престой по кръстовищата - видимо говорим за моточасове. Та мисълта ми е с някой газов инжекцион това не би ли се променило към по-добро.

Между другото, когато карам междуградско, разминаването с компютъра (който отчита разхота на бензин) и това което изразходвам на газ е около 0,5 до 1,5 л. Но в града компа показва примерно 24/100, а аз отивам на 32-33 газ.
Старо 08-10-09, 12:16
Yordan Kolev's Avatar
Yordan Kolev Yordan Kolev извън линия
Администратор

Публикации: 5,353
По подразбиране

А на бензин колко харчи?
Старо 08-10-09, 12:39
afterburner's Avatar
afterburner afterburner извън линия
Джипар

Публикации: 364
По подразбиране

Карал съм такова ZJ. 4.0 бензин. На бензин. В града с умерено настъпване прави при мен около 20/100. Другите големи цифри в тази тема говорят или за непускане на педала на газта или за много не работеща правилно газова уредба.
Отговори с цитат
Старо 09-10-09, 10:28
musovir's Avatar
Registered User

По подразбиране

Сега като сложа резервоара, ще го засека колко харчи на бензин.
Старо 10-10-09, 04:59
Banjo's Avatar
Banjo Banjo извън линия
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Защо не смениш номера на обувките и стила на каране,явно натискаш много педала на газта . Таргата питаш ли го с неговия 3,5-V8 колко харчи, навсякъде 22-24л/100км. Голям ти е двигателя и иска манджа пък и с този нашия град и задръстванията какво искаш. Че то моето LT-35 тето е с 2,4-6 цил. в града си харчи 18-20л/100км ама пак ми идва евтино (по-евтино от другиете горива). Карай си Гранда и не му мисли. Ако искаш по-малко да гори купи си малолитражка (нещо като моята КИЯ,аз съм много доволен от разхода 9,3л/100км извън градско и 10-13л/100км в града като зависи в кой часови пик карам).
Не си хвърляй парите за друго газово, разликата ще е минимална и ще има да избиваш поне 5 години уредбата и след това да караш на далавера. Колата ти на дали ще е здрава до тогава.
Отговори с цитат
Старо 10-10-09, 09:28
Zoltan Litkovskiy Zoltan Litkovskiy извън линия
Registered User

Публикации: 93
По подразбиране

Цитат:
Возилото е Grand Cherokee 4.0 1995, с 31" BFG All terrain. Като гледам какво показва компютъра основно ми се вдига разхода при престой по кръстовищата - видимо говорим за моточасове.
На тези коли, когато спреш, при работещ двигател компа показва деведесет и девет на сто. Така че не се шашкай.
Отговори с цитат
Старо 12-10-09, 13:02
musovir's Avatar
Registered User

По подразбиране

Цитат:
Автор Banjo Виж публикация
Защо не смениш номера на обувките и стила на каране,явно натискаш много педала на газта
Номера на обувките си е повече от нормален. Даже вече карам на пръсти - разликата е, че по-бавно стигам от точка А до точка Б. Е може би и 1/100 от горивото. А иначе Фокуса си ми е доста икономичен в града. Но жената кара джипката и с нея е някак по-лесно всичко.

Цитат:
Автор Zoltan Litkovskiy Виж публикация
На тези коли, когато спреш, при работещ двигател компа показва деведесет и девет на сто. Така че не се шашкай.
Аз това за 99 го знам. Но разликата е 2 пъти между града и по републиканската мрежа. Та затова се чудя дали няма някъде нещо сбъркано.
Отговори

Bookmarks

Инструменти за темата
Изглед на темата

Възможности и правила
Не можете да публикувате нова тема
Не можете да отговаряте в тема
Не можете да прикачите файл
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Избери форум

Всички часове са в зоната GMT +2. Часът сега е 15:34.

© 2008- Offroad-Monsters® - Всички права запазени.