назад   Offroad-Monsters Форум > Тунинг и направи сам форуми > Общи дискусии

Реклами

Общи дискусии Всичко свързано с автомобилната техника и подобренията.

Отговори

Инструменти за темата Изглед на темата
Старо 14-04-13, 14:18
brum brum извън линия
Registered User

Дата на регистрация: Sep 2011
Публикации: 178
По подразбиране Експедиционен душ

Абе има нещо общо с офроуда. Не знам къде да го пусна, затова тук. Ще ми трябват акъли, а аз ще експериментирам докато стане достатъчно добре.

Та почваме от топлобменника - пластинчат, много киловати и малък като размер. При 7 градуса разлика на водата е скромните 2 киловата :) . При проба с топлата вода от чешмата (~60 градуса) с малък дебит (да тече лекинко от другия край) сгря студената от 10 градуса до 37-38 с дебит около 4л/мин. Щуцерите на снимката не са крайно решение, а само за проба. Ще бъдат подменени със заварени направо на мястото такива. Топлата вода ще е на 16мм щуцер, студената на 10мм.

За сега плановете са да намеря и помпа която да седи по джипката и да няма нужда от обезвъздушаване (което май не е реално). За връзка на маркучите ще ползвам бързи връзки от пневматичните (тия за въздух). Ще има и нещо като байпас след помпата за да може да се контролира температурата на изходната вода (има и друга опция но тя е за резервен вариант - клапан с който да контролирам дебита на топлата вода). От джипката ще излизат само двете бързи връзки. На единия маркуч накрая ще има душ (слушалка), на другия малка цедка - нищо друго.

И една снимка, за да не е само на приказки - топлообменника (евала на Коцето, че изскочи с него) .
Прикачени миниaтюри на снимки
Click image for larger version

Name:	288_0461.jpg‎
Views:	138
Size:	84.5 KB
ID:	5099  
Отговори с цитат
Старо 14-04-13, 19:39
Тарга's Avatar
Тарга Тарга извън линия
Старо Куче

Дата на регистрация: Aug 2008
Публикации: 627
По подразбиране

От какво е топлообменника? Можеш да си купиш готов душ на 12 волта и готово. Струва трийсетина лева.
Отговори с цитат
Старо 14-04-13, 20:39
brum brum извън линия
Registered User

По подразбиране

Имам от тия душове, на снимката му се виждат маркучите. Ползван е 2 пъти - веднъж за проба и веднъж за да изкъпят едно бебе с 10л вода. И след цяла зима седяне като го пуснах вчера се окажа, че е чао. Моторчето се е напълнило с вода и дълго време е седяло така. Това което искам да направя ще е сигурно и ще иска минимална поддръжка. Надявам се да има и дълъг живот.

Топлообменника не знам от какво е. Като потърсиш в нета "пластинчат топлообменник" и излизат точно като него. До колкото знам е бил за някакви слъчеви колектори. До колкото разбрах в климатиците има подобни дето би трябвало да вършат работа, но това не мога да го твърдя със сигурност.

Има ли троиници дето са с кран? Да можеш да пускаш водата през единият или през другият кръг? За да не се налага да местя маркучите от парното към топлообменника два пъти в годината. Другият вариант е да ги свържа последователно, ама не ми се ще нещо.

Иначе за помпа - http://watersportsequipment.eu/bg/product-view/261.html . Само трябва да я разгледам от близо.

Последната редакция е извършена от brum : 14-04-13 в 20:44
Отговори с цитат
Старо 14-04-13, 22:04
Yordan Kolev's Avatar
Yordan Kolev Yordan Kolev извън линия
Администратор

Дата на регистрация: Mar 2008
Публикации: 5,334
По подразбиране

Цитат:
Автор brum Виж публикация

Има ли троиници дето са с кран? Да можеш да пускаш водата през единият или през другият кръг? За да не се налага да местя маркучите от парното към топлообменника два пъти в годината. Другият вариант е да ги свържа последователно, ама не ми се ще нещо.
Има!
Аз карах с такъв на парното 5-6 години. Мисля, че взех 1/2 или 3/4. Нямаше ги налични и го поръчвах от Австрия.
Старо 14-04-13, 23:52
brum brum извън линия
Registered User

По подразбиране

Къде ги поръча ?
Отговори с цитат
Старо 15-04-13, 00:40
Yordan Kolev's Avatar
Yordan Kolev Yordan Kolev извън линия
Администратор

Публикации: 5,334
По подразбиране

Дай ми малко време да си спомня
Старо 15-04-13, 16:13
brum brum извън линия
Registered User

По подразбиране

Помпата вече е налична. И не е с перка, а е с диафрагма. На кутията пише, че може да работи на сухо. Но пък явно не трябва много да изсъхва, щото заводски беше пълна с вода. Две помпи отворих (щото реших, че някой може да я е пробвал), но и двете бях така.
Отговори с цитат
Старо 19-04-13, 18:42
brum brum извън линия
Registered User

По подразбиране

Някой няма ли идея за нещо такова но с 3 извода по 16мм? Йори показа един кран, ама много голям. Витарата е дребна работа, търси се нещо компактно :) .
Отговори с цитат
Старо 21-05-13, 00:00
brum brum извън линия
Registered User

По подразбиране

Крановете набавени, системата е събрана за прототип. От мотора излиза антифриза към трипътният кран. От него отива към радиаторчето на парното или към топлообменника. Изхода на парното и топлообменника се събират в тройник който отвежда антифриза към изпарителят на газовата. От там водата отива в рециркулационната електрическа помпа и от там се връща към мотора.

При 70 градуса на мотора водата е екстра за къпане. Това при 900 оборота на мотора. Ако се качат оборотите и се вдигне дебита на водната помпа потича много вряла вода.

С 10л студена вода за няколко минути (2-3) температурата на мотора падна от 70 градуса на 60 градуса. Та след 5-10 минути работа на мотора (колкото да загрее до 60-70 градуса) ще има вода точно за едно къпане.

Ако водата която тече е много топла винаги може да се врътне трипътния кран и да се пусне част от антифриза към парното.

Измислих и евтин бидон за вода. По каравните ползвали меки бидони, ама много скъпи - 100 литра е над 100 лева. Надуваем дюшек на Интекс е 300+ литра и струва 25 лева. Монтирах му кран на изхода и ще го пробвам тия дни. Водата няма да е за пиене от него, но за къпане не мисля, че ще е проблем. А за пълнене може да се използва пак помпата .

Снимки - тия дни. Че както написах по-горе е в прототипен вариант. Трябва да направя 3 дупки в калника да монтирам помпата твърдо (в момента се държи на маркучите). Трябва ми и една метална скоба да държи маркучите да не се мандахерцат. И май това ще е.
Отговори с цитат
Старо 12-06-13, 09:41
popeye's Avatar
popeye popeye извън линия
Кибик

Публикации: 5
По подразбиране

споделен опит от колегите в Перник
Отговори с цитат
Отговори

Bookmarks

Инструменти за темата
Изглед на темата

Възможности и правила
Не можете да публикувате нова тема
Не можете да отговаряте в тема
Не можете да прикачите файл
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Избери форум

Всички часове са в зоната GMT +2. Часът сега е 11:35.

© 2008- Offroad-Monsters® - Всички права запазени.